--> Ferrari --> opisy --> F430 -->


Ferrari | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Ferrari F430, galerie i tapety. Wady i zalety.

24.02.2009 |  Ferrari F430 Spider.
Ferrari F430 Spider To już tradycja, że kolejne odmiany najtańszego Ferrari wkrótce po debiucie wersji z zamkniętym nadwoziem (nazywanej Berlinetta), pojawiają się także z nadwoziem cabrio. Na najnowszy model 430 Spider nie musieliśmy długo czekać.
Technicznie Spider bazuje na Ferrari 430 Berlinetta, który z kolei jest mocno zmodernizowanym modelem 360 Modena. Stylizacyjnie obie wersje 430 nawiązują do flagowego modelu Enzo, ale są od niego znacznie ładniejsze. To zasługa studia Pininfarina i nowego szefa projektantów - Franka Stephensona. Dzięki nim najnowsze Ferrari robi wrażenie, nie tylko kiedy ma czerwony kolor lakieru. Ale jak wiadomo legenda Ferrari wzięła się z połączenia urzekającego wyglądu i znakomitych osiągów.

      Ferrari F430 Spider O to drugie zadbali inżynierowie firmy, umieszczając przed tylną osią silnik V8 o pojemności skokowej 4,3 l. Rozwija on maksymalną moc 490 KM, co oznacza 114 KM z każdego litra pojemności. Jak na seryjną jednostkę napędową, pozbawioną jakiegokolwiek doładowania, to naprawdę bardzo dobry wynik, który musi się odbić na osiągach modelu 430 Spider jest tylko minimalnie wolniejszy od Berlinetty. Przyspiesza od 0 do 100 km/h o 0,1 s dłużej, a jego prędkość maksymalna jest 6 km/h mniejsza. Za to przyjemność z jazdy w słoneczny dzień będzie wielokrotnie większa, również ze względu na lepszy "odsłuch" wysokoobrotowej jednostki napędowej. W wyposażeniu 430 Spider znajdziemy elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy tylnej osi, węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe i skrzynię biegów, której przełożenia zmienia się przy użyciu "listków" umieszczonych na kolumnie kierownicy, prawie jak w bolidzie Formuły 1. Inny element inspirowany z Formuły 1 to pokrętło umieszczone na kole kierownicy. Pozwali na płynne i łatwe sterowanie urządzeniami "pomagającymi" kierowcy. Dzięki niemu błyskawicznie można regulować stopień ich ingerencji w zależności od warunków do jazdy. Pozycja "do końca w prawo" jest przeznaczona na tor wyścigowy. Od pewnego czasu Ferrari raczy swoich klientów prawdziwym wysypem nowości. Teraz pozostaje tylko czekać na odchudzoną i mocniejszą torową wersję nowego modelu - CS (Challenge Stradale).

Na podstawie tekstu: Łukasza Kifera (Motor 8/2005)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Ferrari F430 Spider.

Ferrari F430 Spider Ferrari F430 Spider Ferrari F430 Spider Ferrari F430 Spider

Ferrari F430 Spider