--> honda --> opisy --> jazz -->


Honda | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Honda Jazz, galerie i tapety. Wady i zalety.

14.01.2008 |  Honda Jazz 1.4.
Honda Jazz Jeszcze niedawno samochody o takich proporcjach jak Honda Jazz nazywaliśmy minivanami. Może nawet mini-mini-vanami. Teraz nikogo już nie dziwi osobowe auto prawie jednobryłowe i nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do swej długości. Taka jest właśnie najnowsza propozycja trochę elitarnej japońskiej firmy, oferowana od niedawna w Europie i prawie równolegle wprowadzona do sprzedaży w Polsce.
Po krótkiej przejażdżce Jazzem możemy bez wahania stwierdzić, że obietnice producenta co do pożytków z nowoczesnej aranżacji wnętrza spełnione zostały prawie w stu procentach. Choć nie wszystko jest idealnie, ale o tym później. Zacznijmy od przedniej części Hondy Jazz. Komora silnikowa rzeczywiście jest niezwykle zwarta, dzięki czemu zaoszczędzono wiele przestrzeni na kabinę. Supernowoczesny silnik i-DSI 1.4/83 KM odgrywa tu niebagatelną rolę, gdyż jest rzeczywiście mały. Warto zauważyć, że Honda, która w zasadzie jako pierwsza zadziwiała świat wysilonymi, wielozaworowymi jednostkami ze zmiennymi fazami rozrządu, odeszła od tej koncepcji, oferując silnik z dwoma zaworami na cylinder, bez zmiennych faz rozrządu, a za to z dwiema świecami i czymś, co nazwano "zapłonem sekwencyjnym". W tym przypadku chodzi o indywidualny dobór momentu zapłonu osobno dla każdej świecy, co pozwala na zastosowanie dużego stopnia sprężania i wyjątkowo optymalne spalanie mieszanki. Rzeczywiście - silnik, którego moc maksymalna wydaje się "na papierze" niezbyt wyśrubowana, całkowicie wystarcza, mimo iż auto waży prawie tonę. Takie teraz czasy - samochody segmentu B, zwane często miejskimi, aby były bezpieczne, muszą być ciężkie. Najistotniejsza w silniku i-DSI jest jego szybka reakcja na naciśnięcie gazu. Odgłosy dochodzące z przodu nie są natarczywe - silnik choć nie niesłyszalny, pracuje dość cicho, także przy przyspieszaniu i szybkiej jeździe.

      Honda Jazz Działanie skrzyni biegów i hamulców wydaje się być na dobrym poziomie, jak na tę klasę aut. Nie ustrzeżono się jednak pewnego błędu, gdy chodzi o zmianę biegów i hamulec ręczny. W Hondzie Jazz zastosowano centralny podłokietnik, którego nie można usunąć, bo jest przykrywką rozbudowanej konsoli. Efekt: kierowca, który chce siedzieć nisko, z trudnością obsługuje biegi 2/4, a żeby użyć hamulca ręcznego, musi się nieźle gimnastykować. Dlaczego tak?
Inwencja konstruktorów, by dobrze dopracować wnętrze Jazza skierowana została raczej ku powiększaniu przestrzeni bagażowej - i to z sukcesem. Przesunięcie zbiornika paliwa z tradycyjnego miejsca z tyłu auta ku jego centrum pozwoliło na obniżenie tylnej części podłogi. Wraz z chytrym rozwiązaniem składania siedzeń pozwala to na uzyskanie z tyłu (w ciągu pojedynczych sekund!) płaskiej podłogi o długości 174 cm lub miejsca do załadowania czegoś wysokiego. A więc rzeczywiście - mały, ale van.

      Honda Jazz Ergonomia (z wyjątkiem podłokietnika) i dostęp do wnętrza są na dobrym, japońskim poziomie. Stylizacja wnętrza nie powala na koła na, ale i nie razi. A komfort jazdy? Ten okaże się na nierównych jezdniach dość przeciętny. Gdyby chcieć to krótko opisać - Jazz zachowuje się jak samochód nadmiernie tuningowany podwoziowo. Zawieszenie jest twarde, na "kocich łbach" i torowiskach nie pozwoli na relaks, a co gorsza nawet na trochę nierównej drodze szybkiego ruchu (przy żwawej jeździe) auto zbytnio podskakuje i kiwa się przód - tył. Bardzo czytelne są też odgłosy pracy kół na nierównościach. Z drugiej strony w zakrętach Honda jest stabilna i zwrotna. Być może zawieszenie aż tak utwardzono, chcąc uzyskać sporą ładowność?
W sumie Jazz jest interesującą propozycją w klasie nowoczesnych subkompaktów, wartą do rozważenia przez osobę poszukującą pojazdu nie tyle taniego, co zwinnego, pojemnego i zaawansowanego technicznie. Wkrótce porównamy ten samochód z jego bezpośrednim rywalem, podobnie nowoczesnym Citroenem C3.

Na podstawie tekstu: Karoliny Dyszy (AŚ 29/2002).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Honda Jazz.

Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz