Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt
Honda auta
- Accord
- City
- Civic
- CR-X
- FR-V
- HR-V
- Insight
- Jazz
- Prelude

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> honda --> opisy --> jazz -->


Honda | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Honda Jazz, galerie i tapety. Wady i zalety.

14.01.2008 |  Honda Jazz 1.4.
Honda Jazz Jeszcze niedawno samochody o takich proporcjach jak Honda Jazz nazywaliśmy minivanami. Może nawet mini-mini-vanami. Teraz nikogo już nie dziwi osobowe auto prawie jednobryłowe i nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do swej długości. Taka jest właśnie najnowsza propozycja trochę elitarnej japońskiej firmy, oferowana od niedawna w Europie i prawie równolegle wprowadzona do sprzedaży w Polsce.
Po krótkiej przejażdżce Jazzem możemy bez wahania stwierdzić, że obietnice producenta co do pożytków z nowoczesnej aranżacji wnętrza spełnione zostały prawie w stu procentach. Choć nie wszystko jest idealnie, ale o tym później. Zacznijmy od przedniej części Hondy Jazz. Komora silnikowa rzeczywiście jest niezwykle zwarta, dzięki czemu zaoszczędzono wiele przestrzeni na kabinę. Supernowoczesny silnik i-DSI 1.4/83 KM odgrywa tu niebagatelną rolę, gdyż jest rzeczywiście mały. Warto zauważyć, że Honda, która w zasadzie jako pierwsza zadziwiała świat wysilonymi, wielozaworowymi jednostkami ze zmiennymi fazami rozrządu, odeszła od tej koncepcji, oferując silnik z dwoma zaworami na cylinder, bez zmiennych faz rozrządu, a za to z dwiema świecami i czymś, co nazwano "zapłonem sekwencyjnym". W tym przypadku chodzi o indywidualny dobór momentu zapłonu osobno dla każdej świecy, co pozwala na zastosowanie dużego stopnia sprężania i wyjątkowo optymalne spalanie mieszanki. Rzeczywiście - silnik, którego moc maksymalna wydaje się "na papierze" niezbyt wyśrubowana, całkowicie wystarcza, mimo iż auto waży prawie tonę. Takie teraz czasy - samochody segmentu B, zwane często miejskimi, aby były bezpieczne, muszą być ciężkie. Najistotniejsza w silniku i-DSI jest jego szybka reakcja na naciśnięcie gazu. Odgłosy dochodzące z przodu nie są natarczywe - silnik choć nie niesłyszalny, pracuje dość cicho, także przy przyspieszaniu i szybkiej jeździe.

      Honda Jazz Działanie skrzyni biegów i hamulców wydaje się być na dobrym poziomie, jak na tę klasę aut. Nie ustrzeżono się jednak pewnego błędu, gdy chodzi o zmianę biegów i hamulec ręczny. W Hondzie Jazz zastosowano centralny podłokietnik, którego nie można usunąć, bo jest przykrywką rozbudowanej konsoli. Efekt: kierowca, który chce siedzieć nisko, z trudnością obsługuje biegi 2/4, a żeby użyć hamulca ręcznego, musi się nieźle gimnastykować. Dlaczego tak?
Inwencja konstruktorów, by dobrze dopracować wnętrze Jazza skierowana została raczej ku powiększaniu przestrzeni bagażowej - i to z sukcesem. Przesunięcie zbiornika paliwa z tradycyjnego miejsca z tyłu auta ku jego centrum pozwoliło na obniżenie tylnej części podłogi. Wraz z chytrym rozwiązaniem składania siedzeń pozwala to na uzyskanie z tyłu (w ciągu pojedynczych sekund!) płaskiej podłogi o długości 174 cm lub miejsca do załadowania czegoś wysokiego. A więc rzeczywiście - mały, ale van.

      Honda Jazz Ergonomia (z wyjątkiem podłokietnika) i dostęp do wnętrza są na dobrym, japońskim poziomie. Stylizacja wnętrza nie powala na koła na, ale i nie razi. A komfort jazdy? Ten okaże się na nierównych jezdniach dość przeciętny. Gdyby chcieć to krótko opisać - Jazz zachowuje się jak samochód nadmiernie tuningowany podwoziowo. Zawieszenie jest twarde, na "kocich łbach" i torowiskach nie pozwoli na relaks, a co gorsza nawet na trochę nierównej drodze szybkiego ruchu (przy żwawej jeździe) auto zbytnio podskakuje i kiwa się przód - tył. Bardzo czytelne są też odgłosy pracy kół na nierównościach. Z drugiej strony w zakrętach Honda jest stabilna i zwrotna. Być może zawieszenie aż tak utwardzono, chcąc uzyskać sporą ładowność?
W sumie Jazz jest interesującą propozycją w klasie nowoczesnych subkompaktów, wartą do rozważenia przez osobę poszukującą pojazdu nie tyle taniego, co zwinnego, pojemnego i zaawansowanego technicznie. Wkrótce porównamy ten samochód z jego bezpośrednim rywalem, podobnie nowoczesnym Citroenem C3.

Na podstawie tekstu: Karoliny Dyszy (AŚ 29/2002).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Honda Jazz.

Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.