--> peugeot --> opisy --> 307 -->


Peugeot | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Peugeot 307, galerie i tapety. Wady i zalety.

14.01.2009 |  Peugeot 307 2.0 HDI.
Peugeot 307 Model 307 to jeden z pierwszych samochodów kompaktowych, który kształtami przypomina minivana. Trudno ocenić jednoznacznie, czy to pozytywna tendencja - podobno klientom duża przestrzeń w aucie bardzo podoba się. Tyle że zwiększanie wysokości auta owocuje głównie przyrostem miejsca na głowy, nie zaś na nogi. Na szczęście w 307 jest inaczej - w aucie kompaktowym pasażerowie tylnej kanapy podróżuj± niczym w samochodzie klasy średniej.
Najnowszy Peugeot ma w sobie elementy stylistyki studyjnego auta Prometheus, reflektory s± niemal identyczne jak w 206 czy 607. Do wyboru s± tylko dwie wersje nadwozia - 3- i 5-drzwiowy hatchback. Co ciekawe, model pięciodrzwiowy jest tańszy od auta trzydrzwiowego. Jak tomożliwe? Otóż Peugeot oferuje w naszym kraju 307 i w podstawowej wersji wyposażenia XR wył±cznie z pięciodrzwiowym nadwoziem. Chętni na nieco ładniejsz± (choć to oczywiście kwestia gustu) wersję z trojgiem drzwi musz± wybrać auto z bogatszym wyposażeniem XS, a więc droższe. Na uwagę zasługuje rzadko dziś spotykana trójk±tna szybka w przednich drzwiach, za to zrezygnowano z dzielenia szyby w drzwiach z tyłu.

      Peugeot 307 Wnętrze mieści pięciu pasażerów, którzy nie powinni narzekać na miejsce nad głow±; imponuj±ca jest także szerokość wnętrza i ilość miejsca na nogi. Duża przestrzeń dla pasażerów to zasługa jednego z największych w klasie rozstawów osi. W tej dziedzinie Peugeota wyprzedzaj± jedynie Honda Civic i Ford Focus. Niestety, nie ma nic za darmo - cierpi na tym pojemność bagażnika - 341 l to wynik zaledwie przeciętny. Czytelna tablica przyrz±dów była wykonana w testowym modelu z niezłej jakości tworzyw sztucznych. Niestety, nie nad±żało za ni± wykończenie wnętrza. Niektóre elementy były niezbyt dokładnie spasowane, dotyczy i to na przykład deski rozdzielczej i tapicerki na drzwiach. Ciekawym zabiegiem stylistycznym jest użycie innych niż szare lub beżowych tworzyw sztucznych, do wyłożenia górnej części tablicy rozdzielczej. W testowym modelu była ona granatowa, dopasowana kolorem do tapicerki siedzeń.

      Peugeot 307 90-konna jednostka wysokoprężna to nowoczesny silnik Diesla wyposażony we wtrysk bezpośredni typu Common Rail. Już od stosunkowo niskiej prędkości obrotowej dysponuje momentem 207 Nm, dzięki czemu silnik żwawo reaguje na pedał gazu. 100 km/h osi±ga co prawda dopiero po niecałych 14 sekundach, ale pamiętać należy, że jest to jednostka wysokoprężna, a nie "benzynowa wyścigówka". Osoby z aspiracjami sportowymi, którym marz± się szybkie sprinty spod świateł, a w dodatku niskie spalanie, powinny wybrać mocniejszy wariant silnika HDi - 110 KM.
Po uruchomieniu zimnego silnika przez krótk± chwilę spod maski wydobywa się charakterystczny dla diesla dźwięk. Ale już po kilkuset metrach jednostka wycisza się i nabiera wysokiej kultury. Praca skrzyni biegów będzie odpowiadać najbardziej wybrednym. Biegi wł±czaj± się lekko i pewnie. Ci, którzy nastawiaj± się na oszczędn± jazdę i kupi± 307 HDi, nie będ± zawiedzeni. Przy delikatnej jeździe poza miastem auto spali nieco ponad 4 litry oleju napędowego.

      Peugeot 307 Do niedawna silnik napędzaj±cy testowego Peugeot 307 był jedynym dieslem dostępnym w tym aucie. Teraz doł±czyła do niego jednostka o identycznej pojemność lecz o mocy 110 KM. Nieć później pod maskę samochodu roku 2002 ma trafić także silnik 1.4 HDi o moc 68 KM. Chętni na mocniesz±, 110-konn± odmianę 307 HDi musz± niestety liczyć się ze znacznie większym wydatkiem. Silnik ten jest oferowany tylko w bogatszych wersjach: XT, XT Premium i XSi. To, co udało się francuskim konstruktorom z zawieszeniem 307, należy uznać za sukces. Auto prowadzi się pewnie, jest przy tym komfortowe. Prawdziw± przyjemności± jazdy 307 odznacza się na szybko pokonywanych zakrętach. Duż± precyzję ma także układ kierowniczy. Szybko i pewnie reaguje na zmianę kierunku jazdy, a jego wspomaganie jest dobrze zestrojone.

      Peugeot 307 Ważnym elementem przy budowie nowoczesnego auta jest wysoki poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego. Poza kontrolowanymi strefami zgniotu producent wyposażył większość wersji modelu 307 w sześć poduszek powietrznych, w tym kurtyny boczne chroni±ce głowy pasażerów przedniej i tylnej kanapy. Na polskim rynku zdecydowano się jednak sprzedawać także nieco uboższ± odmianę, z dwoma airbagami, oznaczon± XR. Peugeot 307 bardzo dobrze wypadł w przeprowadzonych testach zderzeniowych. Ogółem zdobył 4 gwiazdki i uzyskał 88 procent skuteczności ogólnej pasażerów.

Na podstawie tekstu: Witolda Bladego (Auto Świat 4/2002)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Peugeot 307.

Peugeot 307 Peugeot 307 Peugeot 307 Peugeot 307