--> seat --> opisy --> toledo -->


Seat | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Seat Toledo, galerie i tapety. Wady i zalety.

20.02.2008 |  Seat Toledo III prezentacja.
Seat Toledo III Hiszpańska firma życzy sobie widzieć Toledo miedzy rodzinnymi sedanami: Oplem Vectrą czy nawet Volkswagenem Passatem. Czy nie jest za mały do tego towarzystwa?
Siadając z przodu, ma się wrażenie, że w pierwszym rządzie zmieściłoby się trzecie miejsce. Gdy podróżujesz z pasażerem, widać, że to byłoby niemożliwe. Jeszcze wyraźniej odczuwa się faktyczną szerokość auta na tylnych miejscach. Skrajne mogłyby być zajęte nie tylko przez Maksa i Violę - dzieci państwa Iniemamocnych, ale z najmniejszą ich pociechą już nie byłoby co zrobić. Kanapa jest wyprofilowana w iście sportowym stylu. Pasażer pośrodku nie wytrzyma dłużej niż kwadrans. Fotelik dla dzieci też nie bardzo da się tam postawić.

      Seat Toledo III Z rodzinnego sedana Toledo ma komfortową przestrzeń dla każdego z czterech pasażerów. Ten efekt osiągnięto w sposób typowy dla... minivanów. Przestrzeń w kabinie wykonała skok wzwyż. Siedzi się wysoko, jak na krzesełku, tak samo z przodu i z tyłu. Również zajmowanie miejsc jest dzięki temu ułatwione. W tym też widać, jak mocno Toledo wyrasta konstrukcyjnie z Altei, będącej przecież kompaktowym (na płycie Volkswagena Golfa V) minivanem o sportowym stylu.
Inną cechą rodzinnego sedana w Toledo III jest bagażnik, prawie jak w nowej Skodzie Octavii. Na tym jednak koniec. Pięciodrzwiowe nadwozie (choć tylna pokrywa stroi się w szatki sedana) i funkcjonalność wnętrza, podkreślana licznymi schowkami oraz system składania tylnej kanapy, której siedzisko zjeżdża w dół jednocześnie, gdy oparcie jest przewracane, a uzyskana przestrzeń załadunku ma równą podłogę świadczą, że to minivan.

      Seat Toledo III Związek Toledo III z Alteą (aż 70% części wspólnych) owocuje wysoką oceną układu jezdnego. Choć siedząc za kierownicą w krzesełkowej pozycji kierowca może poczuć się jak na szczudłach, nie zazna żadnej chwiejności, braku równowagi, przechyłów. Zawieszenie jest mocno sprężyste. Tylko komfortu jazdy może brakować (bo izolacja odgłosów pracy podwozia jest bardzo dobra).
Układ ESP (tylko za dopłatą) działa wyjątkowo dyskretnie. Aktywację systemu rozpoznaje się po miganiu kontrolki i tym, że samochód z gracją trzyma się kierunku jazdy.
Zaskakująco działa układ kierowniczy. Skrajne położenia kierownicy dzielą niemal trzy obroty, ale odczucie jest takie, jakby przełożenie było bardziej bezpośrednie.

      Seat Toledo III Najmocniejszy w gamie Toledo, 150-konny silnik 2.0 FSI jest zaskakująco cichy. Nawet kiedy obroty podnoszą się do maksymalnej wartości, nadal pracuje i brzmi "gładko", choć nieco bardziej warkodiwie. "Naprężając muskuły", przeistacza się ze spokojnego, zasiedziałego urzędnika w gotowego do rywalizacji siłacza. Tylko zbiornik paliwa jest za mały przy spalaniu testowym 9-10 l/100 km.
W sprincie pomaga 6-biegowa, ręczna skrzynia. Ma krótkie skoki drążka i wyjątkową precyzję jego prowadzenia. Toledo wkracza na wojenną ścieżkę ze słabnącym plemieniem klasycznych, trójbrviowvch aut klasy średniej i średniej niższej. Tymczasem ESP - niestety za dopłatą, a reflektory ksenonowe - niedostępne (mają się pojawić później).

      Seat Toledo III Spośród opcji w naszym klimacie przyda się ogrzewanie miejsc parkowania przednich wycieraczek (do góry, wzdłuż słupków A) za 790 zł. Bez tego mogą być problemy w razie przymarznięcia. Notabene Seat powinien popracować z dostawcą piór, bo zmierzając ku pozycji spoczynkowej, zostawiają na szybie za dużo wody.
Za prawie 88 tys. zł trudno kupić limuzynę segmentu D, lecz z powodzeniem można mieć dowolnego, kompaktowego minivana. Dlatego będę obstawać, że Toledo to obok Altei druga odmiana kompaktowego MPV, tyle że o familijnym charakterze.

Na podstawie tekstu: Jacek Pieśniewski (Motor 7/2005)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Seat Toledo III.

Seat Toledo III Seat Toledo III Seat Toledo III Seat Toledo III

Seat Toledo III

Seat Toledo II
Seat Toledo II (1998-2005).