--> volkswagen --> opisy --> golf -->


Volkswagen | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Volkswagen Golf, galerie i tapety. Wady i zalety.

19.04.2008 |  Volkswagen Golf III 1991 - 1997.
VW Golf III tdi Legenda narodziła się trzydzieści lat temu. W roku 1974 światło dzienne ujrzała pierwsza generacja Volkswagena Golfa. Przedni napęd, dwubryłowe nadwozie - prosta, pozbawiona zbędnych ozdób sylwetka - samochód ten z miejsca wyznaczył standardy budowy pojazdów tej wielkości. Dość szybko cały segment zaczął być zresztą określany klasą Golfa. Pierwsze wcielenie auta pozostało w produkcji do roku 1983 i w tym czasie znalazło 6 milionów nabywców. Jeszcze więcej chętnych było na auta drugiej generacji, w latach 1983-1991 sprzedano 6,7 miliona tych samochodów. Przyszła zatem pora na trzecią generację przeboju z Wolfeburga.

      VW Golf III tdi Patrząc na Golfa III nietrudno odgadnąć, z jakim modelem mamy do czynienia. Masywna sylwetka jest wyraźną kontynuacją stylu poprzedników. W porównaniu z nimi wyraźnie poprawiono zabezpieczenie antykorozyjne, rdza pojawia się zazwyczaj tylko w tych miejscach, które wcześniej były uszkodzone i niedokładnie naprawione. Trzeba się jednak liczyć z tym, że po latach użytkowania drzwi nie będą się już tak łatwo otwierały, jak dawniej (potrzebna będzie ich regulacja), brakować może listew ochronnych, poza tym wiele odsprzedawanych aut przeszło "garażowe" modyfikacje, stosunkowo trudno znaleźć oryginalny egzemplarz.

      VW Golf III tdi Wnętrze auta też nie zachwyca oryginalnością rozwiązań. Przyciężka, wykonana z czarnego tworzywa tablica przyrządów jest przynajmniej przejrzysta, a obsługa poszczególnych urządzeń przychodzi intuicyjnie. Wysoka była też jakość montażu, po latach kokpit nie zamienia się w grzechotkę. Materiały wykończeniowe okazują się trwałe, nawet wieloletnie auta nie wyglądają we wnętrzu o wiele gorzej, niż w momencie wyjazdu z fabryki.
Zawiedzione będą jednak osoby spodziewające się bogatego wyposażenia. W większości egzemplarzy szyby otwierane są za pomocą korbek, wspomaganie kierownicy nie było standardem w najprostszych wersjach, o klimatyzacji lepiej zapomnieć.
Są też przestronniejsze auta - dość mało miejsca, szczególnie na nogi, mieli pasażerowie tylnej kanapy. W najpopularniejszych hatchbackach przydałby się większy bagażnik, osoby potrzebujące większych możliwości ładunkowych powinny raczej rozejrzeć się za czterodrzwiowym Vento lub kombi - Variantem.

      VW Golf III tdi Od Golfa jednak mało kto oczekuje nietuzinkowej sylwetki, czy wykwintnego wnętrza. O wiele większą wagę przykłada się do niezawodności, trwałości, a co za tym idzie - niskich kosztów eksploatacji. I tu jest pewien problem. Większość samochodów trafiających na wtórny rynek swoje najlepsze lata ma już dawno za sobą. Praktycznie wszystkie zostały sprowadzone zza granicy i, jak zwykle w takich przypadkach bywa, były mniej lub bardziej rozbite. Co do jakości późniejszych napraw można mieć wiele zastrzeżeń, często wykonywano je jak najmniejszym kosztem, byle tylko na pierwszy rzut oka nie było widać skutków zderzeń. Na dłuższą metę oznaczać to może sporo problemów dla świeżo upieczonego nabywcy.
Poza tym, zazwyczaj trudno jest zweryfikować faktyczny przebieg poszczególnych egzemplarzy - trzeba przyjąć, że liczony jest on już teraz w setkach tysięcy kilometrów. Sam przebieg nie byłby dużym problemem, ale wiele aut jest mocno zaniedbanych. Dość częstym zjawiskiem jest wykorzystywanie w naprawach używanych części zamiennych, a wiele diesli napędzanych było olejem opałowym. To wszystko sprawia, że samochody, o które nie dbano w przeszłości, mogą przysparzać wiele kłopotów.
Gdy jednak uda się znaleźć egzemplarz z pewnego źródła, niespodzianek powinno być zdecydowanie mniej. Zadbane egzemplarze są praktycznie niezawodne, nagłe unieruchomienie w trasie jest rzadkością.

      VW Golf III tdi Dużą zaletą Golfa III jest bogata gama jednostek napędowych. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wszystkie silniki mogą poszczycić się dużą trwałością, kilkaset tysięcy kilometrów nie jest większym wyzwaniem. W bardziej zużytych jednostkach nierzadki jest jednak widok wycieków oleju. Tłuste plamy pojawiają się także na skrzyni biegów. Dość częstą przypadłością były problemy z układem chłodzenia, zwłaszcza z pompą cieczy chłodzącej. Gdy naprawa nie została dokonana zawczasu, skutki zaniedbania miały wpływ na trwałość całej jednostki napędowej. Defekty zdarzały się też innym elementom osprzętu silnika: alternatorowi i pompie paliwa. Problemy zaczynają się zwykle po 120-150 tysiącach kilometrów.

      VW Golf III tdi Dość dobrze sprawdza się zawieszenie Golfa. Zapewnia wysoki komfort jazdy i stabilne zachowanie auta na drodze. Zważywszy na warunki w jakich pracuje, ma dużą trwałość, konieczność wymiany silentbloków czy sworzni (zużywają się w pierwszej kolejności) pojawia się zwykle po 150 000 km.
Na szczęście, naprawy nie są kłopotliwe. Prosta konstrukcja i duża popularność auta sprawia, że warsztatów podejmujących się obsługi Golfów jest mnóstwo. Nie ma też chyba sklepu motoryzacyjnego, w nie byłoby do niego części. Ich ceny też nie przerażają, nie brakuje przy tym tanich zamienników wysokiej jakości.

Na podstawie tekstu: B. Sienkiewicz (Motor 45/2004)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu VW Golf III.

VW Golf III tdi VW Golf III tdi VW Golf III tdi VW Golf III tdi

VW Golf IV
Vw Golf IV (1997-2004).

VW Golf V
Volkswagen Golf V 1.6 FSI.

VW Golf II
Volkswagen Golf II 1.3 - używane.