--> volvo --> opisy --> 740 -->


Volvo | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Volvo 740, galerie i tapety. Wady i zalety.

13.01.2009 |  Volvo 740 2.3 GL - używane.
Volvo 740 Jeszcze parę lat temu Volvo 740 było obiektem westchnień wielu Polaków. Swojemu właścicielowi zapewniało prestiż, jakiego nie dają limuzyny niemieckie. Legendarna trwałość gwarantować miała niskie koszty eksploatacji. Egzemplarze z początku lat 90.warte są jeszcze sporo tys. zł. Czy tak stare auto warte jest tych pieniędzy? Zależy to od stanu technicznego i potrzeb właściciela.
Wiele osób zdyskwalifikuje model 740 już za kształty zewnętrzne - ostre krawędzie i masywną budowę trzeba po prostu polubić. Pewne jest, że wygląda dostojnie, trochę groźnie, na pierwszy rzut oka wzbudzając zaufanie.

      Volvo 740 Niezbyt typowo zbudowano wnętrze. Sporych rozmiarów tablica rozdzielcza jest charakterystyczna dla szwedzkich aut, tu uatrakcyjnia ją ciekawa, odważna kolorystyka tapicerki. Dwubarwny jest nawet kokpit. Niewątpliwą zaletą jest też wysoki poziom bezpieczeństwa: ogromne strefy zgniotu, masywne podłużnice, zderzaki pochłaniające sporą część energii uderzenia - to auto wyznaczało standardy. Mimo dużych wymiarów zewnętrznych (długość całkowita prawie 4,8 m) "740" całkiem sprawnie zawraca.
Wśród zachwytów nad konstrukcją nie może zabraknąć chłodnej oceny wnętrza. Takie określenie fani Volvo uznają za profanację: nie jest ono ani trwałe, ani nadzwyczaj wygodne. Użyto sporej ilości plastików, które w czasie jazdy potrafią urządzić niezły koncert. Mimo rozstawu osi 2,77 m nie należy spodziewać się dużego wnętrza. Trzy osoby z tyłu będą miały mało miejsca na łokcie i kolana. We wnętrzu nie jest zbyt cicho. Mało trafionym pomysłem są nietypowe klamki w kształcie pionowych dźwigienek. Bagażnik, mimo że ma sporą pojemność, też nie jest wygodny: wymaga wysokiego podnoszenia bagażu, zawiasy wnikają do wnętrza a kształty ma nieregularne.
Są też plusy: wygodne fotele dające niezłe podparcie na zakrętach, wysoka czytelność wskaźników.
Ponieważ podstawowe warianty nie mają zbyt dobrego wyposażenia (obrotomierz, wspomaganie kierownicy), warto chyba rozejrzeć się za bardziej luksusową wersją modelu - 760. Pierwotne rozgraniczenie (740-760) miało wskazywać na ilość cylindrów w silniku, później trochę się to pomieszało, jednak zawsze byt to (mimo takich samych wymiarów zewnętrznych) "lepszy" model.

      Volvo 740 Silnik 2.3 występuje w wielu wariantach: z gaźnikiem, wtryskiem mechanicznym oraz wtryskiem elektronicznym i katalizatorem. Są też wersje szesnastozaworowe oraz z turbodoładowaniem. Która jest najlepsza? Prezentowany wariant 2.3 z wtryskiem elektronicznym jest słabszy niż wersja bez katalizatora (o 15 KM), ale zapewnia większą bezawaryjność. Jest wielce prawdopodobne, że (jeśli pojazd jest w dobrym stanie) można je przywieźć z zagranicy i bez problemów zarejestrować. Motor rozpoznawalny jest też po kodzie VIN, w którym 7 i 8 cyfra charakteryzują zastosowaną jednostkę napędową. Np. liczba 84 oznacza wersję B230E lub B23E.
W obniżaniu kosztów eksploatacji z pewnością nie pomoże zużycie paliwa. Bez względu na warunki jazdy wyniesie ono powyżej 10 l/100 km, często osiągając średnią na poziomie 14 I. Dlatego nie dziwi auto z instalacją gazową. Za zużyte paliwo auto oferuje przyzwoite (jak na taką masę) osiągi. Rozwinięcie 100 km/h trwa - według danych producenta - 12,2 s, czyli o 2,2 s dłużej niż w wersji bez katalizatora. Maksymalnie osiągnąć można 172 km/h.

      Volvo 740 Podwozie starego Volvo sporo odstaje od współczesnych standardów. Z przodu ma kolumny resorujące z poprzecznymi wahaczami, z tyłu zaś montowana jest oś sztywna na sprężynach śrubowych. Nie jest to rozwiązanie zapewniające nadzwyczajną wygodę lub wyrafinowane prowadzenie na zakrętach. Ale jeśli ktoś jazdę Volvo 740 potraktuje bardziej jak podróż małą ciężarówką i nie będzie zbyt często próbował wykorzystać w pełni osiągów, z pewnością będzie zadowolony.
I tu widać przewagę młodszych egzemplarzy 760. Od polowy 1987 roku na tylnej osi testowano tam niezależne, wielowahaczowe zawieszenie, dość wyraźnie poprawiające komfort i prowadzenie. Później trafiio ono do "960".

      Volvo 740 Wolno ssący silnik 2.3 z katalizatorem jest najkorzystniejszy również z warsztatowego punktu widzenia. Wersje turbo cierpią na przegrzewanie skutkujące wypaleniem uszczelki pod głowicą. Problemy z uszczelką mają też volkswagenowskie diesle. Silniki sześciocylindrowe (z Renault) są głośne, paliwożerne i niezbyt mocne. Zadbana wersja 2.3 potrafi przebyć bez większych problemów 500 tys. km i więcej.
Volvo dostarcza też innych kłopotów. Nawet na równych drogach tuleje metalowo-gumowe z zawieszenia wytrzymają zaledwie 100 tys. km. Problemy dotyczyć mogą nierównej pracy hamulca ręcznego oraz szybkiego (duża masa!) zużycia elementów całego układu hamulcowego.
Panuje przekonanie o wysokich cenach oryginalnych części. W wielu przypadkach jest to prawdą. Elementy eksploatacyjne nie są jednak drogie, np. klocki hamulcowe to wydatek 250 zł, sprzęgło około 800 zł. Mniej przyjemnie robi się w przypadku elementów blacharskich, np. błotnika przedniego i reflektorów, wymagających wydania ponad 1000 zt. Ratować się można częściami używanymi. Błotnik kosztuje 250 zt, reflektor 400 zt. Serwisy ASO zapewniają sprowadzenie dowolnego elementu w ciągu najwyżej 2 tygodni, części eksploatacyjne dostępne są od ręki.

Na podstawie tekstu: Andrzeja Jedynaka (AŚ 4/2002)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Volvo 740.

Volvo 740 Volvo 740 Volvo 740 Volvo 740